Anne Babalara İpuçları

 

SÜT DİŞİNİZAMANINDAN ÖNCE KAYBEDERSENİZ NE OLUR?

Daimi dişlerin sürme sıralarında meydana gelecek kaymalar sonucu çocuğunuzun daimi dişlerinde çapraşıklıklar olma ihtimalini arttırırsınız. Bu hafif bir çapraşıklıktan tüm ağzın dengesini bozacak kadar karışık bir çapraşıklığa kadar gidebilir.

 

SÜT DİŞİNİZAMANINDAN ÖNCE KAYBEDERSENİZ NE OLUR?

Daimi dişlerin sürme sıralarında meydana gelecek kaymalar sonucu çocuğunuzun daimi dişlerinde çapraşıklıklar olma ihtimalini arttırırsınız. Bu hafif bir çapraşıklıktan tüm ağzın dengesinibozacak kadar komplike bir çapraşıklığa kadar gidebilir. Süt dişini zamansız kaybettiğinizde çocuğunuzun beslenme ve ağız hijyeni alışkanlıklarını gözden geçirin ve hatanın nereden kaynaklandığını tespit edin. Bu alışkanlıkları düzelterek kısa bir süre sonra diğer süt dişlerinde de aynı problemle karşılaşma riskinizi azaltın. Diş hekiminiz kaybettiğiniz süt dişinin yerini daimi diş gelene kadar koruyacak olan yer tutucuyu takarak sizi düzenli kontrollere çağıracaktır.

 

BEBEĞİMİN BÜTÜNDİŞLERİ ÇÜRÜMEYE BAŞLADI NEDEN?

Bebeğinizde çokerken dönemde çürükler oluşmaya başladı ise beslenmesine dikkat! Özelliklegeceleri şekerli gıdalarla (şekerli süt, nesquikli süt, meyve suyu vb) dolubiberon ile uyumak buna sebep olabilir. Ya da bebeğiniz yine böyle bir biberonile tüm gününü geçiriyorsa, uzun süreli şekerle karşı karşıya kalan dişlerinçürüğe direnç göstermesini imkânsız hale gelecektir(biberon çürüğü). Çocuğunuzumümkün olduğunca şekerli ve yapışkan gıdalara alıştırmayınız. Siz onu bu tipgıdalardan uzak tutarsanız onun hiçbir zaman bunlara ihtiyacı olmayacaktır.Kolalı içecekler, hazır meyve suları, karameller, kurabiyeler, çikolatalıgıdalar olmadan da onu iyi besleyebilirsiniz. Herhangi bir şekerli gıdaaldıktan sonra ise onu bolca su içmeye alıştırın. Böylece şeker ile birlikteharekete geçecek çürük yapıcı mikroorganizmaların ihtiyaç duyduğu asidik ortamısu ile engellemiş olursunuz. Diş fırçalama ise özellikle geceleri son gıdaalımından sonra mutlaka (dişi olan) her çocukta yapılmalıdır. Elbette ki 6aylık- 1 yaşında bir çocukta ideal fırçalamadan bahsetmek mümkün değildir amaönemli olan yatmadan önce hem ağzın mikroorganizma miktarını azaltmak hem dediş fırçama alışkanlığını yerleştirmektir.

 

BEBEĞİMİN SÜTDİŞLERİNİ TEMİZLEMELİMİYİM?

Kesinlikle ilk sütdişi göründüğü andan itibaren bebeğinizin dişlerini temizlemeye başlamanız gerekir. Temiz bir kumaş ya da gaz tampon kullanarak dişleri ve dişetlerini her beslenmeden sonra siliniz. Birkaç diş çıktığında fırça ile tanışma zamanı gelmiştir.Yumuşak ve küçük bir fırça kullanın, macun kullanmaya gerek yoktur. Çünkü bebekler macunun büyük bir kısmını yutma eğiliminde dirler. Macunun içindeki flor ise gereğinden fazla alındığında sürekli dişlerde hasara neden olabilir.

 

BEBEĞİMİN DİŞLERİNİ FIRÇALAMAKTA ZORLANIYORUM. ÖNERİNİZ VAR MI?

Bebeğinizin başını kucağınıza alarak sırtüstü yatırın. Eğer dişleri çıkmadıysa bir parça nemlendirilmiş gazlı bezle dişetlerini sıyırarak temizleyiniz. Dişleri varsa aynı pozisyonu fırçalama için kullanınız ve eğer yeterince büyük ise eline bir ayna vererek ne yaptığınızı görmesini sağlayınız.

 

ÇOCUĞUMDAN DİŞRÖNTGENİ ÇEKİLMESİ ZARARLI MI?

Diş hekimliğindekullanılan röntgen cihazları, kullanılan modern teknoloji ve metotların daetkisiyle minimal dozda ışın verir. Herhangi bir problemin doğru teşhisiylekazanılacak fayda düşünüldüğünde, bir zararı olduğu düşünülemez.

 

KALICI DİŞLERNEDEN ÖNEMLİDİR?

Çocuğun ilk kalıcıdişleri 6 yaşında sürer. Bu yaş ağız hijyenlerini tam sağlayamadıkları vebeslenmelerinin çürüğe yatkınlık yapabileceği bir yaştır. Oysaki bu diş ömürboyu kullanacağı ve diğer dişlerin yerleşmesine, çiğneme düzleminin oluşmasınarehberlik yapan çok önemli bir diştir. İlk kalıcı dişlerin çıktığı dönemde süt dişleride artık dayanıklılıklarını büyük oranda kaybetmiş ve çürüğe yatkın bir halegelmiştir. Bu dönemde anne babalara düşen koruyucu diş hekimliği uygulamalarınabaşlamak için bir diş hekimine başvurmaktır.

 

ÇOCUĞUMUN KILICIDİŞLERİNDEKİ ÇAPRAŞIKLIKLAR DİŞ SAĞLIĞI AÇISINDAN BİR PROBLEM YARATABİLİR Mİ?

Dişlerdekiçapraşıklıklar estetik olarak rahatsızlık vermesinin yanı sıra ve bundan dahaönemli olarak diş sağlığını tehdit eder. Çapraşık dişlere sahip kişiler yeterlitemizlik yapamayacaklarından diş çürüklerine ve dişeti hastalıklarına dahaeğilimli olurlar. Daha ileri seviyedeki problemlerde ise tedavisi güç eklemrahatsızlıklarıyla karşılaşabilirler.

 

ÇOCUĞUMU DİŞHEKİMİNE İLK NE ZAMAN GÖTÜRMELİYİM?

Bebeğinizin ilksüt dişlerini gördüğünüz dönemden itibaren en kısa süre içinde ilk ziyaretiniziyapın ve bu ziyaretleri belli periodlarla sürdürün. Süt dişlerinde bir problemveya ağrıyla karşılaşmış bir çocuğa diş hekiminden korkmamasını öğretmekoldukça zorken, hiçbir problemi olmadan rutin diş hekimi ziyaretlerini yapmışbir çocuk da bunu sağlamak çok kolaydır.

 

ÇOCUĞUM DİŞHEKİMİNDEN ÇOK KORKUYOR, NE YAPMALIYIM?

Bebekler herhangibir korku ile doğmazlar, bu korkuları öğrenirler. Çocuktaki diş hekimikorkusunun temelinde anne veveya babanın diş hekiminden korkuyor, hoşlanmıyor,kaçınıyor olması yatabilir. Çünkü çocuğun modeli ebeveynleridir ve sizin içinkorkulacak şeylerin onun için de öyle olduğunu baştan kabul edecektir. Öncesizin korkularınızı kontrol edip yenmeniz gereklidir. Diğer bir sebep ise ilkkarşılaşmada hoş olmayan bir tecrübe yaşamış olmasıdır. Problemi yokken dişhekimiyle tanışma fırsatı bulup onun kendisinin iyiliği için hareket ettiğinidüşünen bir çocuk bir problemle karşılaştığında daha dayanıklı ve sorunsuzolur. Dişi ağrıdıktan sonra ilk kez karşılaştığında ise hem uygulanacaktedavinin daha zorlaşıyor olması hem de çocuğun güvensizliği problemyaratacaktır.

 

NASIL DİŞFIRÇALAMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRABİLİRİM?

Eğer siz düzenliolarak diş fırçalama ve diş hekimine gitme alışkanlığına sahip değilseniz,çocuğunuza bunu öğretmeniz mümkün değildir. Çocuklar örnek alarak öğrenirler vesizler onun modelisiniz. Siz istediğiniz kadar diş fırçalamanın önemini anlatınya da onu fırçalamak için zorlayın, o sizin düzenli ve severek dişfırçaladığınızı görmediği müddetçe hiçbir şey öğretemezsiniz.

Çocuğunuzuniyiliği için önce kendinizi eğitin, gerisi kendiliğinden hallolacaktır.

 

İLK DAİMİ DİŞLERÇIKARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Ağızda ilk görülendaimi dişler genelde alt birinci büyük azılardır. Bu dişler daimi dişlerin enönemlileri ve genellikle en çabuk hasara uğrayanlarıdır. Üstlerinde düşecek birsüt dişi olmadığından ve 6 yaş gibi erken bir çocukluk döneminde sürdüğünden,ne ebeveynler ne de çocuk tarafından fark edilmezler. Oysa yerleştikleri yer vefonksiyona girmeleriyle erişkin dişlerinin temelini oluşturacaklardır. Farkedilmedikleri ve daha geride kaldıkları için yeterince temizlenemezlerse dekolayca çürüyerek sürmekte olan tüm dişlerin dengelerini etkileyecektir.

6 yaş dişlerininsürüp sürmediği anne babalar tarafından takip edilmeli ve bu dişler fissursealant uygulanarak korunmalıdır.

 

SÜT DİŞİ ASTIMİLİŞKİSİ NEDİR?

Küçük çocuklardasıklıkla görülen astım probleminin sebebini, bilim adamları süt dişleriüzerinde yaptıkları araştırmalarla bulmaya çalışıyorlar. Süt dişleri annekarnında oluşur ve bu dönemde alınan mineralleri biriktirir. Bilim adamlarıanne karnında bebeğe yeterli miktarda selenyum ve demir ulaşmadığı durumlardaastım riskinin arttığını düşünüyorlar. Bunu da geçtiğimiz 6 yılda topladıkları12.000 üst ön süt dişi üzerinde yaptıklar araştırmalar ile kesinleştirecekler.Böylece hamilelik döneminde bu minerallerin alınmasıyla bebeğin ilerikiyıllarda astıma yakalanma riski düşürülecektir.